Safari v Tanzánii

Koncom januára 2017 som si splnil môj veľký cestovateľský sen, ktorým bola návšteva legendárneho národného parku Serengeti v Tanzánii. Okrem toho som počas piatich dní na safari navštívil aj nemenej známy kráter Ngorongoro a aj národné parky Tarangire a Lake Manyara. Bol to nezabudnuteľný zážitok, ktorý odporúčam každému cestovateľovi. Všetky veci ohľadom leteniek, ubytovania aj samotného safari som si riešil sám a bez cestoviek, takže v tomto článku sa vám pokúsim predať všetky dôležité informácie, ktoré by sa vám pri ceste do Tanzánie mohli zísť.

Safari na džípoch v Serengeti v Tanzánii

Kedy vyraziť?

Všetky spomenuté národné parky sa nachádzajú na severe Tanzánie a dajú sa navštíviť v podstate po celý rok. Skúste sa ale vyhnúť obdobiu dažďov v mesiacoch marec, apríl a máj. Ideálny čas na safari je od júna do októbra ale najmä jún, júl a august, kedy sa koná veľká migrácia. Musíte byť ale na správnom mieste v správnom čase a migráciu môžete vidieť aj mimo týchto mesiacov. Počas letných mesiacov, kedy je obdobie sucha je aj menší výskyt komárov. Okrem zvierat sú však parky plné aj turistov.

Alternatívou môže byť koniec januára a február, obdobie mimo hlavnú sezónu, kedy sú aj ceny safari priaznivejšie. A máte vtedy ideálnu možnosť vidieť narodenie malej zebry alebo pakoňa a keď budete mať šťastie tak ako ja, tak uvidíte aj predátorov priamo pri love. Mláďatá sú totiž veľmi zraniteľné a sú tak pre levov, leopardov či hyeny ľahkou korisťou. Mne sa pošťastilo vidieť ako hyena vytrhla mláďa pakoňa jeho matke priamo pri pôrode. Potom nastal menší súboj aj medzi hyenami o najväčší kus mäsa a nakoniec si na zvyškoch pochutnali aj šakali. Na svoje si prídu aj milovníci vtáctva, ktorého je tu v týchto mesiacoch naozaj hojne. Ja som mal v skupine aj výskumníka z Anglicka, odborníka na vtákov a ten bol ako v siedmom nebi. Každú chvíľu vykrikoval na šoféra, nech zastaví, že uvidel nejakého zaujímavého vtáka a každého jedného vedel aj pomenovať.

Hyena práve ulovila mláďa pakoňa.

Čo nezabudnúť?

Napíšem iba zoznam toho najdôležitejšieho a prípadné dôvody nájdete postupne v článku:

 • Ďalekohľad!
 • Jednu sadu teplejšieho oblečenia
 • Kvalitný repelent
 • Fotoaparát
 • Opaľovací krém a pokrývku hlavy
 • Americké doláre
 • PowerBank
 • Čelovka
 • Cestovný adaptér

Letenky, víza a očkovanie

Najlacnejšie letenky do Tanzánie kúpite napríklad cez FlyDubai už od 300€ s odletom z Bratislavy alebo z Prahy. Na takúto cenu ale musíte striehnuť a počkať si na nejakú akciu. Bežná cena za spiatočnú letenku sa pohybuje od 550€ aj s batožinou. FlyDubai dokonca lieta aj priamo na malé letisko Kilimanjaro, ktoré je k severným národným parkom oveľa bližšie ako letisko v hlavnom meste Dar Es Salaam, kam sa lieta zvyčajne. Za leteckú prepravu medzi týmito letiskami, tak môžete ušetriť minimálne 100€. Presun sa dá absolvovať aj autobusom, ktorý stojí približne o polovicu menej ako lietadlo ale cestovať budete 11 hodín jedným smerom. Spiatočná cesta autobusom medzi mestami Dar Es Salaam a Arusha (odkiaľ sa začína väčšina safari) stojí teda okolo 50€ a spiatočná cesta lietadlom medzi mestami Dar Es Salaam a Kilimanjaro (lieta sa aj do Arushe ale je to oveľa drahšie) stojí okolo 100€. Pri leteckej preprave je ale nutné potom počítať aj s prepravou z/na letisko do Arushe. Ak si ale nájdete správne safari, budete to mať už zahrnuté v cene a na letisku vás bude čakať auto so šoférom.

Celkovo teda počítajte, že na dopravu zo Slovenska do začiatočného bodu safari, mesta Arusha, budete potrebovať minimálne 550€ až 650€. Cena môže byť v prípade nejakej akcie samozrejme aj nižšia ale aj vyššia. Záleží aj od toho, v akom predstihu budete letenky kupovať. Všeobecne platí, že čím skôr, tým je to lacnejšie. Ideálne 3 a viac mesiacov pred odletom. Ak si napríklad teraz poviete, že chcete vyraziť za mesiac, tak najlacnejšie letenky nájdete za 800€.

Dobrodružnejšie povahy, ktoré nie sú obmedzené presným dátumom odletu a príletu, si môžu počkať napríklad aj na tzv. multicity letenku za šialenú cenu, ktorou preletíte pol sveta. Ja som takúto letenku kúpil viac ako rok pred odletom za 299€ cez pelikán.sk. V cene boli zahrnuté všetky tieto lety: Miláno – Rím – Addis Ababa – Dar Es Salaam; Dar Es Salaam – Dubaj – Mumbaj; Bangkok – Addis Ababa – Viedeň – Miláno. Takáto letenka sa ale objaví tak 1-2 krát do roka a nie je vhodná na klasickú dovolenku, pretože celá cesta mi zabrala 2 a pol mesiaca a okrem Tanzánie som navštívil aj Indiu, Singapúr, Mjanmarsko a Thajsko.

Gepard so samicou ukrývajúci sa v tieni pred ostrým africkým slnkom

Víza nie je nutné vybavovať pred odletom ale dostanete ich normálne v príletovej hale na letisku. Stoja 50 amerických dolárov ale niekedy akceptujú aj €. Asi to záleží od nálady úradníka, pretože mne zobrali aj 50 eurovú bankovku ale chalanovi, čo išiel pár minút za mnou už nie a musel si ich najskôr zameniť na doláre. Takže nejaké tie $ si určite zoberte so sebou. Potom s nimi v Tanzánii môžete aj platiť ale viac sa oplatí si ich zameniť a platiť miestnou menou, ktorou sú Tanzánske šilingy. K vízam ešte dodám, že proces je približne taký, že najskôr si vystojíte radu k okienku, kde zaplatíte poplatok a odovzdáte váš pas a potom sa len postavíte vedľa a budete čakať, pokiaľ na neobjaví úradník s hŕbou pasov a nezakričí vaše meno. Odovzdá vám pas s pečiatkou a máte víza. Ja som na môj pas čakal asi 30 minút.

Očkovanie proti žltej zimnici je jednou z podmienok k vstupu do krajiny ale iba v tom prípade, ak idete do Tanzánie z krajiny, kde sa žltá zimnica vyskytuje. V taktom prípade musíte mať medzinárodný očkovací preukaz s potvrdením o vakcinácii proti žltej zimnici. Bežne teda toto očkovanie nie je potrebné. Ja som si toto očkovanie pred cestou pre istotu dal spraviť ale pri vstupe do krajiny mi preukaz nikto nekontroloval. Žiadne ďalšie očkovanie povinné nie je, takže potom je len na každého osobnom rozhodnutí, ktoré z odporúčaných očkovaní absolvuje. Okrem očkovaní je nutné sa informovať aj o prevencii proti malárii. Väčšina turistov, ktorých som stretol brala antimalariká.

Žirafa naťahujúca sa za potravou vysoko v korunách stromov

Výber agentúry

Výber spoločnosti, ktorá organizuje safari je jedna z najdôležitejších vecí. Môže vám to totiž ušetriť kopec peňazí. Ja som sa pri výbere zameral najmä na cenu ale samozrejme aj na to, čo za tú cenu dostanem. Preskúmal som mnoho ponúk rôznych agentúr aj cestovných kancelárií, od slovenských cez zahraničné až po africké. A poviem vám rovno, že najvýhodnejšie je kontaktovať agentúry priamo z Tanzánie. Nájdete síce kopec agentúr či cestoviek aj na Slovensku či v Európe ale všetky sú drahšie ako tie africké. Ja som sa nakoniec rozhodol pre agentúru Meru Slopes Tours and Safaris. Tu je odkaz na ich web a tu si môžete prečítať nejaké recenzie. Safari je možné cez nich zabookovať dopredu alebo až priamo na mieste v meste Arusha. Nájdete ich v hoteli Arusha Tourist Inn, kde vás aj ubytujú, ak si cez nich safari nakoniec kúpite. Jedinou nevýhodou je, že komunikácia s Afričanmi je trochu zložitejšia 🙂 V podstate ani ja ani oni nevedia dokonale po anglicky, takže vysvetliť si niektoré veci niekedy zabralo viacero vymenených emailov a tiež sa stalo, že mi striedavo odpovedali asi tri osoby, čo na prehľadnosti komunikácie určite nepridávalo. Taktiež mi vždy poslali iný itinerár a nakoniec sme nešli ani podľa jedného 😀 Ten pravý itinerár som sa dozvedel, až keď som dorazil na hotel, kde ma privítal ich šéf a povedal mi ten správny itinerár. Samotné safari potom prebiehalo bez akýchkoľvek problémov, takže spomínanú agentúru určite odporúčam aj napriek nedostatkom v komunikácii.

Ak predsa len preferujete komunikáciu so slovenskou cestovkou, tak mne sa najviac pozdávala cestovná kancelária Dream Africa. Majú celkom dobré ceny a rozhodne stojí za to ich kontaktovať  ohľadom individuálnej ponuky aj mimo toho, čo ponúkajú na webe.

Poďme ale už na to najdôležitejšie. Ja osobne som absolvoval 5-dňové kempingové safari, čo je tá najlacnejšia možnosť a pokiaľ nemáte rozpočet niekoľko tisíc €, tak aj vaša jediná. Za safari som zaplatil 850$, čo bolo približne 800€. Plus po skončení safari sa zvyčajne dáva aj sprepitné vodičovi a kuchárovi. V emaily mi dokonca z agentúry aj napísali, koľko sa také sprepitné zvyčajne dáva, takže nakoniec som dal 20$ vodičovi a 10$ kuchárovi. Celkovo ma teda 5-dňové safari vyšlo na 880$. Počas týchto piatich dní som mal všetko zabezpečené a okrem peňazí na zopár suvenírov a nejaké to pivečko v kempe, som neminul už žiadne ďalšie peniaze.

Topi antilopy stojace v rade za sebou

A čo všetko bolo v cene teda zahrnuté? Toto:

 • Ubytovanie v stanoch počas safari – 4 noci
 • Ubytovanie v hoteli deň pred aj deň po safari – 2 noci
 • Strava počas safari 3x denne (raňajky, obed, večera)
 • Strava v hoteli deň pred safari (večera), deň po safari (raňajky)
 • Pitný režim (balená voda)
 • Všetky vstupy do národných parkov
 • Doprava z letiska na hotel aj z hotela na letisko
 • Vodič resp. sprievodca a kuchár

Ubytovanie

Počas safari sme mali dva druhy stanového ubytovania. Keď sme kempovali na okraji krátera Ngorongoro a potom v srdci Serengeti, tak sme si postavili klasické stany pre dve osoby. Ak cestujete sami, tak vám jednoducho pridelia do dvojice niekoho zo skupiny a budete spať v stane s ním. Ja napríklad som bol v skupine s dvomi Angličanmi – výskumníkmi, jedným Americko-anglickým párom a do stanu som vyfasoval Japonca menom Soya, ktorý tiež cestoval sám. Dostali sme samozrejme aj penové matrace a spacáky, pretože v noci môže teplota klesnúť sakra nízko, aj keď ste v Afrike. Napríklad na okraji krátera Ngorongoro sa nocuje vo výške 2300m, takže teplota môže počas mesiacov november až máj klesnúť pod 10°C a počas mesiacov jún až október nie je nezvyčajné ak v noci aj mrzne. Určite si teda do postele zoberte aj teplejšie oblečenie.

Stanovanie pod obrovským figovníkom na okraji krátera Ngorongoro

Okrem klasických stanov sme dve noci spali aj v kempe Sunbright Campsite, kde sme mali veľké 2-metrové stany s posteľami, elektrinou a aj s vlastným záchodom a sprchou vzadu za stanom. Nečakajte ale žiadny luxus. V kempe bol potom aj malý bar s alkoholom, kde napríklad fľaškové pivo stálo 4000TZS, čo je približne 1,7€ a mali tam aj veľmi pomalú WiFi sieť.

Veľký stan v kempe Sunbright Campsite

Strava

Strava bola vo všeobecnosti dobrá a počas tých 5-tich dní som hladný nebol. Nečakajte ale žiadne špecialitky ale skôr klasiky ako napríklad mäso s omáčkou a zeleninovým šalátom alebo špagety a vždy bola aj nejaká polievka. Takéto večere nám varil kuchár ale obedy sme mali väčšinou kupované a zabalené v krabici, keďže cez deň sme sa pohybovali a nebol čas na varenie. Na raňajky bola vždy k dispozícii káva a čaj, nejaké tie toasty, maslo, arašidové maslo, džem, vajcia a podobne.

Ak by vám takáto strava nestačila alebo ste zvyknutí mlsať niečo aj na desiatu či olovrant, tak si nezabudnite nakúpiť nejaké drobnosti ešte pred odchodom. My sme sa napríklad pred odchodom zastavili v obchode, aby šofér nakúpil zásoby balenej vody a vtedy sme si mohli niečo kúpiť aj my.

Doprava z/na letisko

Ja som mal dopravu z/na letisko zahrnutú v cene safari, takže po prílete ma už na letisku čakali dvaja chlapíci s ceduľkou s mojim menom a odviezli ma priamo do hotela v Arushi, odkiaľ sme potom aj vyrážali na safari. Mal som na výber dokonca dve letiská, buď to v Arushi, ktoré je bližšie ale letenky sú drahšie, alebo aj to vzdialenejšie letisko Kilimanjaro, ktoré je od Arushe vzdialené skoro dve hodiny cesty autom. Letenky z Dar Es Salaam sú tam ale oveľa lacnejšie, takže som letel tam a v pohode ma vyzdvihli aj tam.

Arusha

Ak budete mať čas aj na preskúmanie mesta, tak ja určite odporúčam pozrieť si Cultural Heritage Centre. Je to galéria asi 3km západne od hotela Arusha Tourist Inn a nájdete v nej stovky krásnych obrazov a sôch. Vstup je zdarma a všetky exponáty sú aj na predaj. Takže ak by ste chceli mať doma nad posteľou veľký obraz byvola alebo leva a máte nazvyš niekoľko stoviek či tisíc eur, môžete si niečo aj kúpiť 🙂

Galéria v meste Arusha

 

Drevené sochy v kultúrnom centre mesta Arusha

Ja som čas na ďalšie preskúmanie mesta už nemal, takže či sa tam nachádza aj niečo ďalšie, čo by stálo za návštevu, to už neviem. Vaše typy na zaujímavé miesta môžete prípadne napísať do komentárov dole pod článok.

Safari

Tarangire

Národný park Tarangire je od Arushe vdzialený približne 100km a navštívili sme ho hneď prvý deň. Zo začiatku sme tam videli veľa slonov a žiráf, potom rôzne antilopy, ďalej zebry, pakone, pštorsy a rôzne druhy vtáctva. Okrem zvierat môžete vidieť aj najrozšírenejší baobab. Celkový dojem bol výborný, bol to môj prvý deň na safari, takže som som bol z toho celý nadšený ale to som ešte netušil, čo ma čaká ďalej. Tarangire teda rozhodne stojí za návštevu a určite by som tam išiel aj nabudúce.

Slon kráčajúci v národnom parku Tarangire

 

Najrozšírenejší druh baobabu v národnom parku Tarangire

Serengeti

Na druhý deň sme sa vybrali na dlhú cestu do legendárneho parku Serengeti. Z kempu nad jazerom Manyara, kde sme kempovali, je to takmer 200km a cesta je to únavná a poriadne to natriasa. Asfaltku nečakajte. Je to tiež dosť do kopca, keďže prechádzate okolo krátera Ngorongoro vo výške 2300m. Cesta teda trvá podstatnú časť dňa ale poobede ste odmenení skutočnou game drive a môžete tak pomaly začať kompletovať vašu „Big 5“. Kto by náhodou nevedel, čo je to tá Big 5, tak vedzte, že je to päť zvierat, ktoré sa v Afrike najťažšie lovia a vidieť ich naživo je snom mnohých cestovateľov. Členovia veľkej päťky teda neboli zvolení podľa ich veľkosti ale podľa obtiažnosti ich lovu. A patria sem nosorožec, lev, slon, byvol a leopard. Mne sa podarilo ich vidieť všetkých päť ale najmä nosorožec nám dal zabrať, keďže je ich tam bohužiaľ už veľmi málo. Takže sme videli iba jedného až neskôr v kráteri Ngorongoro a aj to iba z poriadnej diaľky cez ďalekohľad.

Levice ukrývajúce sa pred slnkom v Serengeti

V Serengeti sme videli po prvý krát levice (leva zatiaľ nie), leoparda, geparda ale aj byvola, hrocha, paviána či prasa. Treba mať ale oči na stopkách, pretože najmä mačkovité šelmy sú ťažko spozorovateľné a môžu sa ukrývať napríklad v korunách stromov alebo niekde medzi skalami. Podvečer sme si potom rozložili stany priamo v srdci Serengeti rovno medzi všetkou tou divočinou navôkol. Za sprchami pobehovali žirafy, opodiaľ sa pásli byvoly a antilopy a v noci pomedzi stany pobehovali hyeny a robili hluk pri vyberaní smetných košov. Nočné čúranie sa neodporúča 🙂 Ďalší deň sme vyrazili skoro ráno, aby sme si mohli vychutnať neskutočný východ slnka nad africkými pláňami, aký som dovtedy videl iba v telke. Zo zvierat, ktoré sme ešte dovtedy nevideli, sa nám podarilo vidieť hyraxa (je to anglický názov, slovenský preklad sa mi nepodarilo nikde nájsť ale je to niečo ako morské prasa, zajac či jazvec) a tiež sme videli aj maličkú antilopu dik-dik, ktorá je skutočne drobná a váži iba 3 až 6kg a je vysoká okolo 50cm. Veľkým zážitkom bola aj migrácia pakoňov a zebier, ktoré sa v tisíckach kusoch presúvali za vodou a nebolo vidieť, kde ten obrovský rad zvierat vlastne končí. Videli sme iba čiernu čiaru strácajúcu sa niekde na horizonte.

Veľká migrácia pakoňov a zebier cez Serengeti

 

Stádo pakoňov migrujúcich cez Serengeti

Poobede nás potom čakala dlhá cesta naspäť, až ku kráteru Ngorongoro, kde sme na jeho okraji potom kempovali. Serengeti vo mne zanechalo veľký dojem a rozhodne to za tie peniaze stálo. Prírodu v takto nedotknutej forme máte možnosť vidieť už iba na pár miestach na svete a žiadna zoo takýto zážitok rozhodne nedokáže nahradiť.

Ngorongoro

Noc sme strávili v kempe pod obrovským figovníkom, aby sme potom opäť skoro ráno mohli zahájiť zostup na dno krátera. Začínali sme vo výške 2300m a klesli sme o 600m nižšie. Už keď sme boli skoro úplne dole, tak sme ho uvideli. Kráľ tanzánskych saván s bujnou hrivou sa tam vyhrieval aj so svojou polovičkou a užívali si prvé hrejivé lúče slnka.

Lev a levica zohrievaní prvými rannými lúčami slnka v kráteri Ngorongoro

Kráter je obrovský a strávili sme v ňom 4 hodiny, počas ktorých sme videli mnoho zvierat a vtákov a medzi najväčšie zážitky určite patril aj útok hyeny na bezbranné mláďa pakoňa, o ktorom som písal vyššie. Hrdý som aj na to, že sme videli servala, mačkovitú šelmu menšieho vzrastu, ktorú som mojim orlím zrakom uvidel vo vysokej tráve iba ja. Nevidel ju ani náš šofér-sprievodca, ktorý má na tamojšie prostredie veľmi dobre vytrénovaný zrak. Vo všeobecnosti som to bol z našej posádky práve ja, kto uvidel mnoho drobných alebo ťažko viditeľných zvierat, ktoré by sme inak nevideli. A to som nemal ani ďalekohľad, ktorý určite odporúčam si so sebou zobrať. Okrem iných sme teda videli nosorožca, leva, servala, pakoňa, byvola, zebru, zajaca, hrocha, šakala, hyenu, antilopu, žeriava, prasa a iné. Píšem v jednotnom čísle ale samozrejme, že tých zvierat tam boli desiatky.

Panoráma krátera Ngorongoro

 

Dve zebry starajúce sa navzájom o hygienu

Okolo obeda sme potom vystúpali späť na okraj krátera, dali sme si obed, zbalili všetky veci a presunuli sme sa k jazeru Manyara, ktoré nás čakalo posledný deň.

Lake Manyara

Nasýtený zážitkami z predchádzajúcich dní, bol pre mňa piaty deň trochu sklamaním. Nie že by sme nevideli žiadne zvieratá ale nevideli sme nič nové. Teda okrem vtákov, ktorých je pri jazere požehnane. Bola to už iba taká oddychovka a v našej posádke sme ostali už iba traja, keďže dvaja výskumníci z Anglicka a Japonec Soya išli iba 4-dňové safari. Deň predtým v kempe sme sa teda rozlúčili a druhé auto ich odviezlo späť do hotela v Arushi.

Jazero bolo celkom vyschnuté, takže ani očakávané tisícky ružových plameniakov sa nekonali. Respektíve boli tak ďaleko, že sme videli iba ružovú čiaru na horizonte a priblížiť sme sa im nemohli, pretože nás od nich delila bažina po vyschnutom jazere. Videli sme ale veľkú skupinu paviánov a bola celkom zábava pozorovať ich, ako sa hrajú či hašteria a vrieskajú. Ako paviány 😀

Stovky ružových plameniakov vzadu na horizonte

 

Paviány starajúce sa o hygienu

Ak sa teda vydáte k jazeru Manyara, zistite si aká je hladina jazera, aby ste vedeli či sa tam oplatí ísť. Vidieť tisícky a možno až milión plameniakov totiž môže byť super zážitok, ale inak by som skôr odporučil navštíviť vedľajší národný park Tarangire. Teda ak nie ste milovníkom vtáctva, pretože to je početnejšie a rôznorodejšie asi skôr pri jazere. Rozhodnutie je na vás.

Záver

Safari v Tanzánii a najmä v Serengeti je snom mnohých cestovateľov a aj keď takýto výlet stojí dosť peňazí, myslím si, že je to skvelá investícia. Je to zážitok na celý život, ktorý vám už nikto nezoberie. Stretnete ľudí z celého sveta, uvidíte zvieratá, ktoré ste dovtedy videli iba na fotkách či v televízii a spoznáte kus sveta.

Ešte dodám, že ak si chcete pozrieť viac fotiek zo všetkých spomenutých parkov, kuknite do albumu na mojom fejsbukovom profile => Klik sem a si v albume 🙂

Dúfam, že ste v tomto článku našli všetko, čo ste hľadali a aspoň trochu vám pomôže pri plánovaní vašej cesty. Ak teda narazíte na výhodnú letenku, dlho neváhajte a presvedčte sa aj vy na vlastné oči, aká dokáže byť príroda krásna. Ak by ste mali nejaké ďalšie otázky, kľudne sa ma spýtajte buď v komentároch dole pod článkom alebo mi napíšte email na adresu roman (zavináč) zapiskycestovatela (bodka) sk

4 thoughts on “Safari v Tanzánii

 1. Zdravím Roman, som veľmi rád že som našiel tento blog. Je zaujímavo a inšpiratívne napísaný, oceňujem hlavne praktické rady pri cestovaní a super fotky. Podľa môjho názoru sú nadpriemerne dobré a určite by som raz také chcel robiť aj ja 🙂 Čo mi tu ale chýba, je info o fotografickej technike. Zaujímalo by ma hlavne, aký foťák a objektívy používaš a koľko toho nosíš so sebou. Ak by si mal čas a chuť, mohol by si niekedy spraviť samostatný článok o fotení? Myslím si, že táto téma si to zaslúži a zaujímalo by to nielen mňa.

  • Ahoj Marek, ďakujem za komentár, veľmi ma potešil. Som rád, že sa článok aj fotky páčia 🙂 Čo sa týka fototechniky, tak fotím s Fujifilm X-T1. Tieto fotky boli fotené s XF18-135mm (teda okrem tých dvoch fotiek v odseku o ubytovaní, to sú mobilovky) ale mám ešte aj Samyang 12mm a od Vianoc aj XF35mm F2 WR. Inak vďaka za námet na článok, určite nad tým porozmýšľam a niečo snáď napíšem aj o fotení…

 2. Zdravím Roman, naozaj užitočne info. Silne uvazujeme v júli, sme ale rodina, manželka a dve dcéry, síce uz nie malé, ale zaujíma ich, ako to na safari vyzerá s hygienou. Je vo všetkých campoch nejaká sprcha? Voda na prídel? WCko prírodne? Kadibudka? Vďaka za info…

  • Ahoj. Ja som išiel camping safari, čiže tú najlacnejšiu variantu ale s hygienou to bolo celkom fajn. V kempoch, v ktorých som počas safari spal boli sprchy aj splachovacie WC aj elektrika.

   V jednom prípade sa priamo zo zadnej časti veľkého stanu vychádzalo rovno do vlastnej „kúpelne“ kde bola sprcha aj WC. Bolo to v podstate vonku, ohradené iba slamenou stenou a pod otvorenou strechou, takže všade bolo kopec pavučín a hmyzu. Na oko to nevyzeralo príliš vábne a viem si predstaviť, že deti by sa tam mohli báť 🙂 Toto je presne ono:
   https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/0e/4a/2a/20/img-20170130-012952-largejpg.jpg

   V ďalších dvoch kempoch sme už spali v klasických stanoch, ktoré sme si postavili, takže sprchy a WC sme mali spoločné ale boli to normálne murované budovy. Vody bolo dosť, či už na sprchovanie alebo na pitie.

   No a priamo počas safari ak by bolo treba ísť napríklad na WC, tak to neviem 😀 U nás taká situácia nenastala, takže neviem ako to riešia, či vás vôbec pustia z auta niekde za strom medzi levy 😀 Ale prechádza sa cez chceckpointy, kde sa napríklad zapisujú návštevníci alebo sa platia poplatky a tam sú aj WC.

   PS: sorry za neskoršiu odpoveď ale upozornenie mi hodilo do spamu, tak až teraz som si tu všimol komentár…

Diskusia