Návod

 

Návod

Tento návod vás naučí ako posielať peniaze cez TransferWise. Ak by ste sa chceli dozvedieť o tejto službe niečo viac a zistiť jej výhody, prípadne vidieť porovnanie so slovenskými bankami, môžete si prečítať tento článok -> TransferWise – zahraničné bankové prevody.

Registrácia

Registrácia je jednoduchá a zaberie pár kliknutí. Registrovať sa môžete cez >>tento odkaz<< a dostanete tak zadarmo prvý prevod do 500 libier (alebo ekvivalent v hociktorej inej mene – v eurách je to okolo 570€ alebo v amerických dolároch 640$).

Zobrazí sa vám stránka, kde vľavo vidíte, že som vám dal prvý prevod zadarmo do 500 libier a keď sa chcete registrovať, kliknete vpravo hore na „Sign Up“. Sumu, ktorú chcete posielať zatiaľ nemusíte vypĺňať, môžete tam nechať to, čo tam je.

 

 

Zadáte svoju emailovú adresu a heslo (heslo musí obsahovať aspoň 9 znakov a minimálne jednu číslicu) a registráciu potvrdíte kliknutím na „Sign Up“.

 

 

Web vás automaticky presmeruje na stránku, kde už môžete zrealizovať prevod. Príde vám aj potvrdzovací email, že ste sa úspešne zaregistrovali.

Prevod peňazí

Príklad prevodu peňazí si ukážeme na prevode dolárov z môjho novozélandského účtu, ktoré som si posielal na môj slovenský účet v eurách. Posielal som 1900 dolárov a podľa vtedy aktuálneho kurzu a započítaní poplatku 0,7% mi TransferWise ihneď ukázal koľko € na mojom slovenskom účte môžem očakávať. Poplatok som platil preto, lebo to bol už môj piaty prevod a spomínaná zľava na prevod zadarmo do 500 libier platí iba na prvý prevod! Za každý ďalší prevod už zaplatíte poplatok zvyčajne od 0,5% do 0,7% (podľa meny) ALE vždy dostanete oveľa lepší kurz, než by vám dala banka, takže stále ušetríte. Ak chcete vedieť koľko dokážete ušetriť oproti klasickému zahraničnému prevodu cez banku, môžete si pozrieť porovnanie TransferWise so slovenskými bankami v tomto článku -> TransferWise – zahraničné bankové prevody.

Poďme ale na prevod samotný.

V prvom kroku si zvolíme z akej do akej meny budeme peniaze posielať a potom máme dve možnosti. Buď zadáte do vrchného políčka koľko peňazí chcete poslať a TransferWise vám ihneď ukáže koľko peňazí v druhej mene za to dostanete, alebo zadáte do spodného políčka koľko peňazí chcete v druhej mene obdržať a TransferWise vám ihneď ukáže koľko peňazí budete musieť poslať. Prevodný kurz sa mení v reálnom čase, takže niekedy môžete vidieť, že sa tie čísla trochu hýbu hore-dole.

Hneď v prvom kroku a na jedom mieste vidíte teda okrem presných súm posielaných peňazí aj reálny prevodný kurz a výšku poplatku. Bez akýchkoľvek skrytých poplatkov. Ak ste s číslami spokojní, môžete kliknúť na zelené „Continue“.

 

 

Ak posielate peniaze prvý krát, tak v druhom kroku sa vás to bude pýtať, či je to osobný alebo firemný prevod a taktiež je potrebné vyplniť vaše osobné údaje ako meno, priezvisko, adresu a podobne. Takže najskôr kliknete na „Personal“, čo znamená, že pôjde o osobný prevod a následne vyplníte vaše osobné údaje a kliknete na „Continue“.

 

 

 

V ďalšom kroku sa vás TransferWise spýta, komu chcete peniaze poslať. Môžete ich poslať nielen sebe ale aj niekomu inému ak je to potrebné. Ak posielate peniaze sebe, tak kliknete na „Myself“. Ak chcete poslať peniaze niekomu inému, kliknete na „Someone else“.

 

 

Ak posielate peniaze na váš vlastný účet je potrebné ďalej vyplniť meno držiteľa daného účtu – čiže vaše meno a potom musíte vyplniť aj samotné číslo účtu. Ja som v tomto prípade posielal peniaze na môj slovenský eurový účet, takže automaticky si to vypýtalo číslo účtu vo formáte IBAN. Ak by ste posielali peniaze napríklad na britský účet alebo americký účet alebo hociktorý iný účet, tak by si to automaticky vypýtalo číslo účtu v takom tvare, aký sa používa v danej krajine, takže nasledovný obrázok môže byť mierne odlišný podľa toho, do ktorej krajiny peniaze posielate. Údaje potvrdíte kliknutím na „Confirm“.

 

 

Ak by ste vybrali možnosť, že chcete poslať peniaze niekomu inému, musíte vyplniť emailovú adresu danej osoby, jej celé meno a nakoniec číslo účtu. Údaje potvrdíte kliknutím na „Confirm“.

 

 

V ďalšom kroku je potrebné potvrdiť zadané údaje. Nič tam netreba vyplniť, je nutné iba dobre skontrolovať číslo účtu príjemcu (či už ste to vy alebo niekto iný) a kód banky BIC/SWIFT (tieto údaje by ste mali nájsť napríklad vo vašom internet bankingu alebo na webových stránkach vašej banky, do ktorej peniaze posielate). Údaje potvrdíte kliknutím na „Confirm“.

 

 

V ďalšom kroku si môžete zvoliť spôsob akým pošlete peniaze na účet TransferWise. Máte na výber aj platbu kartou (kreditnou aj debetnou) a v tomto prípade môžete očakávať doručenie peňazí na váš účet už do 5 hodín ALE za túto službu si priplatíte 2% z posielanej sumy.

Ak chcete poslať peniaze bez poplatku, stačí si vybrať spôsob prevodu „Bank transfer“, čo je bankový prevod a peniaze pošlete klasicky cez váš internet banking. V tomto prípade môžete peniaze očakávať na vašom účte zvyčajne do 24 hodín. Ja som posielal peniaze cez internet banking už 5 krát, z toho dva krát zo Slovenska na Nový Zéland a tri krát z Nového Zélandu na Slovensko a vždy som obdržal peniaze do 24 hodín. Dlhšie to môže trvať ak budete posielať peniaze v piatok alebo cez víkend a v takom prípade môžete očakávať peniaze na účte až v pondelok.

 

 

Po kliknutí na „Bank transfer“ sa vám zobrazia pokyny, kam je potrebné peniaze poslať. Ja som v tomto prípade posielal doláre z Nového Zélandu na eurový účet na Slovensku, takže TransferWise mi poskytol ich novozélandské číslo účtu, kam bolo potrebné peniaze poslať. Políčko „I’m sending the money form my joint account“ nechávate neoznačené. Veľmi dôležité je aj referenčné číslo, zvyčajne začínajúce písmenom P, podľa ktorého identifikujú vašu platbu. Takže pri posielaní peňazí cez internet banking nezabudnite toto referenčné číslo uviesť do kolonky „Špecifický symbol“ alebo „Reference“. Následne stačí kliknúť na „I’ve sent the money to TransferWise“. Potom sa objaví už iba záverečná informačná stránka, kde sa píše, že očakávajú vašu platbu, takže v tom momente sa prihlásite do vášho internet bankingu a platbu vykonáte. Ak ste si náhodou nepoznačili ich číslo účtu a vaše referenčné číslo, tieto údaje nájdete po kliknutí na „you can go back and pay here“.

No a to je posledný krok, už vám stačí iba čakať na potvrdzovací email, že peniaze dorazili na účet TransferWise a oni vám v tom momente pošlú peniaze z ich druhého účtu.

 

 

 

Dôležité je tiež to, že peniaze musíte posielať z účtu, ktorý je písaný na vaše meno! Je to najmä kvôli bezpečnosti. Cez váš TransferWise účet teda nemôžete posielať peniaze napríklad z kamošovho účtu na váš. Posielať peniaze z vášho účtu na kamošov môžete, ale nie naopak. Takže každý človek, ktorý chce posielať peniaze, musí mať svoj vlastný TransferWise účet.

Overenie totožnosti

Ak budete posielať viac ako 1000€, bude potrebné overiť vašu totožnosť. Je to nutné najmä z dôvodu zamedzenia rôznym podvodným prevodom a podobne. Proces overenia totožnosti môžete začať sami a to kliknutím na vaše meno v pravom hornom rohu úvodnej obrazovky hneď po prihlásení a následne na „Verification“ alebo vás k tomuto procesu vyzve TransferWise sám, keď to bude potrebné. Väčšinou sa tak udeje počas vyplňovania informácii o vašom prevode, kedy uvidíte nasledovnú obrazovku s oznámením o nutnosti overenia totožnosti. Stačí kliknúť na „Start ID check“ a začne sa proces overenia totožnosti.

 

 

Otvorí sa nasledovné okno, ktoré vás informuje, aby ste si pripravili doklad totožnosti podľa ktorého vás overia. Prichystajte si teda doklad totožnosti a kliknite na „Start verification“.

 

 

Následne budete mať na výber, aký doklad totožnosti chcete na overenie použiť. Môžete si vybrať cestovný pas, občiansky preukaz alebo vodičský preukaz. Najskôr ale nezabudnite správne zvoliť aj krajinu, ktorá daný doklad vydala.

 

 

Ďalej bude potrebné nahrať fotky vášho dokladu totožnosti. Môžete tak spraviť buď cez webkameru – a to priložením dokladu totožnosti ku kamere, alebo môžete nahrať fotky (alebo scan) vášho dokladu totožnosti z vášho počítača.

 

 

Ak si zvolíte napríklad občiansky preukaz a nahratie fotiek z počítača, tak najskôr budete musieť nahrať prednú stranu občianskeho cez tlačítko „Choose file“ a následne fotku potvrdiť kliknitím na „Continue“. Fotka alebo scan by mali vyzerať podobne ako na obrázku, čiže väčšina plochy fotky by mal byť práve doklad totožnosti.

 

 

Po nahratí prednej strany, to isté zopakujete aj so zadnou stranou.

 

 

Potom bude nasledovať analýza vašeho dokladu totožnosti a samotné overenie.

 

 

Po analýze by vás to malo pustiť ďalej a budete tak môcť pokračovať pri zadávaní prevodu.

Toto by malo byť snáď všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste úspešne zrealizovali váš prvý prevod, takže dúfam, že tento návod vám bude naozaj nápomocný.

Ak máte nejaké doplňujúce otázky alebo chcete doplniť či opraviť niektoré informácie, neváhajte ma kontaktovať na e-mailovú adresu roman (zavináč) zapiskycestovatela (bodka) sk 🙂