TransferWise

Čo je to TransferWise?

TransferWise je internetová služba, ktorá vám umožňuje posielať peniaze z vášho účtu (doma či v zahraničí), na ktorýkoľvek účet vo svete v inej mene – a to úplne jednoducho a hlavne výhodnejšie, než keby ste peniaze posielali klasicky cez vašu banku.

Je to bezpečné?

Áno, je to 100% bezpečné. Ja sám som prevod cez TransferWise urobil už päť krát, pričom sa jednalo o niekoľko tisícové sumy a odporučil som ho aj ďalším viac ako 20 ľuďom, ktorí takisto spravili prevod bez akýchkoľvek problémov.

Ako TransferWise funguje?

Povedzme, že chcete poslať peniaze z vášho slovenského účtu, kde máte eurá a chcete ich poslať napríklad do Austrálie na dolárový účet. Celý proces je veľmi jednoduchý a funguje to tak, že vy najskôr pošlete eurá na eurový účet TransferWise v Európe a oni ihneď ako sa im objavia peniaze na účte, tak vám pošlú doláre z ich austrálskeho účtu na vami zadaný austrálsky účet. Super jednoduché a výhodné.

Prečo sú zahraničné prevody cez banku nevýhodné?

Po prvé, niektoré slovenské banky vôbec neumožňujú posielanie peňazí mimo SEPA krajiny (34 krajín v Európe), takže ak chcete posielať peniaze mimo Európu, musíte hľadať iné spôsoby.

Po druhé, ak aj slovenská banka umožňuje prevody mimo Európu, tak poplatky sa môžu vyšplhať aj na desiatky € za jeden prevod a často ani neviete aký vysoký poplatok zaplatíte.

Po tretie, môže sa stať, že poplatok dokonca zaplatíte dvakrát, pretože niektoré banky si účtujú poplatok aj za prijatie platby zo zahraničia. Takže niečo vám strhnú v banke z ktorej peniaze odosielate ale niečo vám môžu strhnúť aj v banke, kde peniaze prijímate.

Po štvrté, banky ponúkajú nevýhodný prevodný kurz – devíza predaj/nákup – tu vás banky oberajú najviac a ani o tom neviete.

Po piate, pri zahraničných bankových prevodoch často ani neviete aký veľký poplatok platíte a ten najväčší „poplatok“ je skrytý v nevýhodnom kurze.

Prečo sú zahraničné prevody cez TransferWise výhodnejšie?

Po prvé, TransferWise používa pri prevode na cudziu menu stredový kurz a to vám žiadna banka nedá. Na kurze tak dokážete ušetriť oproti bankám najviac, niekedy aj stovky €.

Po druhé, zaplatíte nižší poplatok než by ste zaplatili bankám. Vo väčšine prípadov je to 0,5% alebo 0,7%, pri exotickejších menách ako napríklad brazílsky real alebo čínsky yuan to môže byť 1% až 2% z posielanej sumy.

Po tretie, na jednom mieste pekne vidíte aký vysoký poplatok zaplatíte, vidíte aj akým kurzom sa peniaze prepočítajú, takže presne viete aj sumu, ktorú môžete očakávať. Bez akýchkoľvek skrytých poplatkov!

Ktoré meny TransferWise podporuje?

Ak posielate Eurá na zahraničný účet, môžete ich previesť na cudzie meny nasledovných krajín:

Spojené Arabské Emiráty, Austrália, Bangladéš, Bulharsko, Brazília, Kanada, Švajčiarsko, Čile, Čína, Česko, Dánsko, Veľká Británia, Gruzínsko, Hong Kong, Chorvátsko, Maďarsko, Indonézia, Izrael, India, Japonsko, Južná Kórea, Srí Lanka, Maroko, Mexiko, Malajzia, Nórsko, Nový Zéland, Peru, Filipíny, Pakistan, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Švédsko, Singapúr, Thajsko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam, Južná Afrika.

Ak posielate České koruny na zahraničný účet, môžete ich previesť na cudzie meny všetkých vyššie uvedených krajín plus do všetkých krajín, kde majú Euro.

Ak chcete poslať cudziu menu zo zahraničného účtu a prijať na vašom účte Eurá alebo České koruny, môžete tak urobiť z účtov z nasledujúcich krajín:

Austrália, Bulharsko, Brazília, Kanada, Švajčiarsko, Dánsko, Veľká Británia, Chorvátsko, Maďarsko, Japonsko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rumunsko, Švédsko, Singapúr, USA.

Porovnanie TransferWise s bankami

V nasledujúcich troch tabuľkách zistíte, koľko € dokážete ušetriť pri prevode peňazí cez TransferWise v porovnaní s najznámejšími slovenskými bankami. Na webových stránkach bánk som si zistil výšku poplatku jednotlivých bánk a taktiež som použil kurzový lístok každej banky, aby som dokázal vypočítať presnú sumu, ktorú by ste obdržali pri prevode 1000€, 5000€ a 10000€ na zahraničný účet vedený v austrálskych dolároch (AUD), britských librách (GBP), nórskych korunách (NOK) a amerických dolároch (USD).  Všetky výsledky som porovnal a ani jedna banka nebola výhodnejšia ako TransferWise. Najmenší rozdiel v porovnaní s TransferWise mala ČSOB, naopak najhoršie dopadli OTP a UniCredit.

Jednoducho povedané, tabuľku môžete čítať nasledovne: Ak pošlem peniaze cez TransferWise, tak oproti vybranej banke pri danej sume ušetrím X € (číslo z tabuľky).

Koľko € ušetrím s TransferWise ak pošlem 1000€ do zahraničia

AUDGBPNOKUSD
ČSOB14 €15 €16 €18 €
Poštová banka17 €20 €18 €19 €
OTP28 €28 €27 €33 €
Slovenská sporiteľňa18 €21 €19 €20 €
VÚB17 €19 €19 €21 €
UniCredit23 €21 €23 €23 €
Prima banka-18 €-22 €

Koľko € ušetrím s TransferWise ak pošlem 5000€ do zahraničia

AUDGBPNOKUSD
ČSOB43 €45 €49 €66 €
Poštová banka80 €93 €87 €100 €
OTP115 €116 €109 €150 €
Slovenská sporiteľňa61 €76 €66 €80 €
VÚB55 €63 €66 €82 €
UniCredit119 €105 €117 €122 €
Prima banka-58 €-89 €

Koľko € ušetrím s TransferWise ak pošlem 10000€ do zahraničia

AUDGBPNOKUSD
ČSOB88 €92 €97 €115 €
Poštová banka122 €147 €135 €144 €
OTP182 €183 €167 €233 €
Slovenská sporiteľňa104 €134 €112 €124 €
VÚB91 €107 €112 €128 €
UniCredit240 €210 €234 €228 €
Prima banka-97 €-141 €

Podobné výsledky sa dajú očakávať aj pri všetkých ostatných menách, pretože všetky banky používajú prevodný kurz devíza predaj/nákup a nie stredový kurz ako TransferWise. Takže ušetriť dokážete nielen pri spomenutých menách AUD, GBP, NOK, USD ale aj pri všetkých ostatných!


Ušetriť dokážete dokonca ešte viac a to tak, že na registráciu do TransferWise použijete >>tento odkaz<< !!!

Pomocou tohto odkazu získate zadarmo prvý prevod do 500 libier (alebo ekvivalent v hociktorej inej mene – v eurách je to okolo 570€ alebo v amerických dolároch 640$).

To znamená, že ak chcete poslať napríklad 500€ do Austrálie, tak nezaplatíte absolútne žiadny poplatok!

Zľava platí aj na sumy vyššie ako 500 libier, kedy poplatok zaplatíte iba za sumu, ktorá presahuje 500 libier.

A s TransferWise môžete dokonca aj zarobiť stovky € ak ho odporučíte svojím známym, kamarátom alebo jednoducho hocikomu na internete, tak ako vám ho odporúčam teraz ja 🙂


Ak potrebujete obrázkový návod, ktorý by vás previedol prvým prevodom krok po kroku a detailne vám ukázal ako to celé funguje, jeden taký návod som pre vás pripravil >>TU<<

Ak máte nejaké otázky alebo chcete doplniť či opraviť niektoré informácie, neváhajte ma kontaktovať na e-mailovú adresu roman (zavináč) zapiskycestovatela (bodka) sk 🙂