Mjanmarsko – Vedeli ste, že… ?

Mjanmarsko

Mjanmarsko je krajina v Juhovýchodnej Ázii, susediaca na západe s Indiou a Bangladéšom a na východe s Čínou, Laosom a Thajskom. Leží v Bengálskom zálive a jeho brehy obmýva aj Andamanské more. Rozlohou je približne 14x väčšie ako Slovensko. V tomto článku sa dozviete o všetkých zaujímavých veciach, ktoré vás v Mjanmarsku určite prekvapia ale aj zopár užitočných informácií.

Mjanmarsko - typický rybár

Víza

Mjanmarsko som navštívil na začiatku tohto roku a strávil som tam 28 dní, čo je maximálna dĺžka pobytu na turistické víza. Víza sa dajú vybaviť online na stránke Mjanmarského ministerstva. Ja osobne som víza obdržal 2 hodiny po odoslaní žiadosti a zaplatení poplatku 50USD. Na stránkach nášho ministerstva sa dočítate, že radšej odporúčajú požiadať o víza zaslaním žiadosti poštou na veľvyslanectvo Mjanmarska v Belehrade, pretože online systém ešte nefunguje správne. Ja som však žiadne problémy nezaznamenal. Ak budete chcieť v krajine ostať ako turista dlhšie ako 28 dní, je to možné, ale za každý deň naviac budete musieť pri odlete z krajiny zaplatiť 3USD. Je to legálna možnosť ako si predĺžiť turistický pobyt a žiadne záznamy vám z toho nehrozia. Viac informácii o tejto možnosti alebo aj o iných druhoch víz sa dočítate na tomto webe.

Očkovanie

Pred cestou sa odporúča očkovanie proti žltačke A a B, očkovanie proti tetanu a brušnému týfusu. Ak si dobre pamätám, tak ja som očkovanie proti tetanu kedysi absolvoval ale žltačku ani brušný týfus som si nedával. Rozhodnutie o očkovaní je každého osobná vec, takže to sa musíte rozhodnúť sami. Ja som sa dal pred cestou zaočkovať iba proti žltej zimnici, pretože to je ako jediné povinné očkovanie do niektorých krajín. Mjanmarsko medzi nimi nie je, robil som to kvôli Tanzánii, ktorú som navštívil počas tej istej cesty.

Angličtina? Tú nechajte doma

Keď navštevujete cudziu krajinu, vždy je dobré ak sa naučíte aspoň základné frázy či slovíčka v ich jazyku, aby ste ukázali trochu rešpektu a získali si ich úctu. Vás určite tiež vždy poteší, keď sa stretnete s cudzincom snažiacim sa rozprávať po Slovensky 🙂 Takže ak niekoho budete zdraviť, namiesto obvyklého „hello“ použite pozdrav mingalabar. A keď budete chcieť niekomu poďakovať, vynechajte „thanks“ ale povedzte čedutymare. S angličtinou v Mjanmarsku celkovo veľmi nepochodíte a často sa budete musieť spoliehať viac na vaše gestikulačné schopnosti 😀 Stalo sa mi napríklad, že som si nevedel objednať jedlo, pretože nemali žiadne menu, tak som ani nemohol ukázať prstom, čo chcem. Skúšal som teda ukazovať na vedľajší stôl, že chcem to isté ale mladá čašníčka sa len usmievala a nevedela čo má robiť. Situáciu zachránil až chlapík od vedľajšieho stolu, ktorý keď videl ako sa trápime, tak sa postavil a prišiel mi na pomoc. Bol to miestny ale po anglicky trochu vedel, takže som si nakoniec objednal cez neho. Podobné situácie som zažíval napríklad aj pri taxikároch, pri vysvetľovaní kam chcem ísť. To je ale bežná prax v celej Ázii, že najskôr to vyzerá, že rozumie a vie kam chcem ísť ale po dvoch minútach jazdy zastavuje a na ulici sa pýta okoloidúcich, či nevedia kde sa to miesto nachádza 😀

Jazdí sa vpravo, ale…

Na cestách sa jazdí vpravo ale volant má väčšina áut taktiež vpravo. Mjanmarsko bolo kedysi britskou kolóniou, takže pôvodne sa jazdilo vľavo, lenže v roku 1970 sa Generál Ne Win rozhodol doslova zo dňa na deň toto pravidlo zmeniť. Autá však ostali tie isté, takže vznikla takáto anomália. Je to už takmer 50 rokov, takže by sa dalo čakať, že nové autá už budú mať volant na ľavej strane, avšak z mojej skúsenosti má stále drvivá väčšina áut, autobusov či kamiónov, aj tých nových, volant stále vpravo. Domáci vodiči si na takýto štýl jazdenia asi už zvykli. Ale ak sa pozrieme  na rieky či jazerá, zistíme, že tam sa lode stále plavia vľavo 🙂 Keď už som spomínal vodičov, musím napísať aj o jednom taxikárovi z Rangúnu, ktorý ma viezol z letiska do hotela. Keďže vedel celkom obstojne po anglicky, normálne sme sa dohodli kam chcem ísť ale počas jazdy mu zazvonil telefón. Keď dotelefonoval spýtal sa ma, či nechcem ísť s ním na pivo, že po ceste je nejaká krčma, kde má kamarátov. Tak si vravím prečo nie a išli sme spoločne na pivo. Posedeli sme asi hodinu, mal tam dvoch kamarátov, jeden bol tiež taxikár, druhý notorický tipér 🙂 Porozprávali mi, že sa poznajú už od detstva, potom sme pokecali o futbale, prebrali ďalšie témy a vypili sme každý asi po dve pivá. Aj môj taxikár, ktorý ma potom odviezol na hotel. Keď som sa ho pýtal, či z toho nemôže mať problém, keď ho zastavia policajti, tak povedal, že to je v pohode. Trochu mi aj odľahlo, že policajti tam prísny asi nebudú, pretože som si zabudol spraviť medzinárodný vodičák a jazdil som tam potom aj na skútri. Našťastie ma nikde nezastavili.

Mjanmarsko - palvba loďkou

Pusinky v reštaurácii

Toto je jedna z najzábavnejších vecí v Mjanmarsku 🙂 Keď v reštaurácii chcete privolať čašníka, zabudnite na mávanie ako na prvého mája, pošlite mu radšej dve či tri hlasné pusinky. Áno, čítate správne, takýmto spôsobom sa tam naozaj privoláva čašník 😀 A keď už sme v reštaurácii, tak spomeniem aj netradičný spôsob podávania peňazí. Keď niečo platíte alebo prijímate peňažný výdavok, vždy ho podávate pravou rukou a zároveň si ľavou rukou držíte alebo akoby podopierate lakeť pravej ruky. Je to zdvorilostné gesto a ukazuje, že nič neskrývate. A ešte jedna drobnosť, mince ako výdavok nečakajte, v Mjanmarsku sa používajú iba papierové bankovky.

Sledovanie v potravinách

Vždy keď som bol v potravinách, zavesila sa na mňa jedna z predavačiek a celý čas chodila meter za mnou. Neviem, či to robia kvôli tomu, že sa boja krádeží ale skôr si myslím, že chcú byť nablízku, ak by som potreboval s niečím pomôcť. Aj keď to by nemalo pri turistoch veľký zmysel, pretože by sme sa aj tak nedohovorili 🙂 Každopádne, stalo sa mi to snáď pri každom nákupe a keďže ja som celkom nerozhodný a vyberavý, tak niekedy musela so mnou predavačka obehnúť všetky regále aj trikrát 😀

Detská práca

Čašníci, sprievodcovia, revízori ba aj okopávači polí. To všetko som videl v Mjanmarsku robiť deti. A nemyslím tým 16-17 ročných tínedžerov, ktorí si chcú privyrobiť na brigáde ale deti, ktoré mohli mať tak 10 rokov. Všetci však vyzerali, že ich to baví a nerobili to pod prísnym dozorom. Takýto malý chalan, možno 12-ročný, ma napríklad obsluhoval v jednej väčšej reštaurácii, kde pracovalo okrem neho viacero dospelých ale on to tam mal všetko pod palcom, každého dirigoval a vyzeral, že si to užíva 🙂

Krvavé úsmevy

Jednou z prvých vecí, ktorú si všimnete, keď sa prejdete po uliciach je, že chlapi neustále niečo prežúvajú a vypľúvajú krvavé sliny. A robia to aj niektoré ženy. Keď sa potom na vás usmejú, tak vyzerajú akoby im práve niekto rozbil hubu 😀 Je to spôsobené drogou, ktorá je rozšírená nielen v Mjanmarsku a volá sa betel. Pripravuje sa tak, že do betelového listu sa zvyčajne zabalí hasené vápno, areca oriešky a aróma. Môže sa použiť aj tabak, aníz, kardamon či klinčeky. Pri žuvaní potom produkujete veľké množstvo slín, ktoré sa môžu prehĺtať alebo sa vypľúvajú na zem. V niektorých mestských častiach je pľuvanie zakázané, pretože na chodníkoch to zanecháva obrovské červené pľuvance a taktiež od roku 2010 je zakázané prevádzkovať obchodíky s betelom v blízkosti škôl. Raz keď som sa viezol autobusom, tak aj vodič túto drogu prežúval. A keďže šoféroval, tak aby nemusel každú chvíľu zastavovať alebo otvárať okno kvôli odpľuvnutiu, tak mal pri sebe sáčok, do ktorého pľuval počas niekoľko hodinovej jazdy. Na konci bolo v tom sáčku viac ako pol litra pľuvancov.

Betel

Aj muži nosia sukne

A volajú sa longyi. Tradičný odev Barmanov má väčšinou tvar veľkej rúry, do ktorej sa navlečiete a špeciálnym spôsobom ju preložíte a zastrčíte tak, aby držala aj bez uzla. Je dlhá od pása až po členky ale kvôli väčšiemu pohodliu pri chôdzi sa môže vyhrnúť pod kolená alebo ešte vyššie, napríklad pri športe. Národným športom je tzv. chinlone. Je to hra veľmi podobná u nás známemu hekísu, len s tým rozdielom, že chinlone sa hrá s malou loptou z ratanového dreva. Ľudia sa postavia do kruhu a rôznymi futbalovými či artistickými kúskami si ju kopú kolom dokola. Hráči nehrajú proti sebe ale hrajú spolu ako tím a snažia sa udržať loptu čo najdlhšie vo vzduchu. Ďalším populárnym športom je sepak takraw, niečo ako volejbal ale hrá sa futbalovým spôsobom a taktiež sa používa ratanová lopta.

Špinavé tváre?

Ženy, deti aj niektorí muži vyzerajú akoby boli na tvári špinaví od blata. Opak je však pravdou a pomaľované tváre sú znakom krásy a je to niečo ako mejkap. Okrem estetickej funkcie má táto pasta aj jeden veľmi dôležitý účel a tým je ochrana pred silným slnkom a je neoddeliteľnou súčasťou Mjanmarskej kultúry. Pasta sa volá tanaka, je žlto-bielej farby a vyrába sa z kôry viacerých druhov stromov. Okrem tváre sa môže naniesť aj na ostatné časti tela, podobne ako opaľovací krém. Ženy si ju natierajú najmä na líca a vyzerajú potom naozaj krásne 🙂

Časové pásmo

Mjanmarsko leží na východ od Slovenska, takže v čase je o pár hodín pred nami. Zaujímavosťou však je, že časový posun je 4 hodiny a 30 minút. Na svete je iba 12 krajín, ktoré nemajú posunutý čas o celú hodinu a tri z nich ho majú posunutý dokonca aj o 45 minút (Nepál, Chathamove ostrovy patriace pod Nový Zéland a Eucla v Austrálii). V tom istom časovom pásme ako Mjanmarsko ležia aj Kokosové ostrovy v Indickom oceáne, ktoré patria pod Austráliu.

Čudné hlavné mesto

Yangon alebo po našom Rangún, bolo hlavné mesto Mjanmarska do roku 2006, kedy sa však udiala nečakaná zmena a hlavné mesto sa presťahovalo do Nay Pyi Taw. A nikto nevie prečo. Tu ale zvláštnosti nekončia. Nové hlavné mesto bolo vybudované od základov na zelenej lúke a celé je rozdelené na niekoľko zón. Nájdeme tam obytnú zónu, vojenskú zónu, hotelovú zónu či zónu ministerstiev alebo ambasád. A s priestorom sa rozhodne nešetrilo. Všetko je od seba tak ďaleko, že napríklad v hoteli kde som býval, ma z recepcie do mojej izby viezli na golfovom vozíku. Chcete sa ísť prejsť a preskúmať, čo je v okolí hotela? Nič! Všade navôkol sú iba ďalšie hotely a len prechádzka k vedľajšiemu hotelu vám bude trvať 5-10 minút. Celková rozloha mesta je asi sedminová oproti celému Slovensku a žije tam milión ľudí. Mesto sa pýši aj 20-prúdovým bulvárom, ktorý vedie k parlamentu, avšak autá na ňom uvidíte jazdiť len veľmi zriedka, cesta je absolútne ľudoprázdna, podobne ako mesto celé a preto je často prezývané ako „mesto duchov„. Na jeho výstavbe sa vraj podieľali aj robotníci zo Severnej Kórei. Presťahovali tam dokonca aj celú zoologickú záhradu z Rangúnu, ktorá teraz zíva prázdnotou.

Mjanmarsko je usmiaty národ

Napriek všetkému o čom som písal, alebo práve kvôli tomu sú Barmančania ten najusmiatejší národ aký som doposiaľ navštívil. V uliciach vidíte samé úsmevy, ľudia sa nehádajú a aj napriek tomu, že mnoho z nich žije ťažký život, vyzerajú spokojní a úsmev na tvári im nikdy nechýba. A to je vec, ktorá by mnohým z nás mala byť vzorom, pretože s úsmevom je život krajší 😉

Dúfam, že vás tento článok aspoň trochu zaujal a našli ste v ňom možno aj užitočné informácie pred vašou cestou. Ak máte nejaké otázky alebo ste tiež Mjanmarsko navštívili a chcete doplniť či opraviť niektoré informácie, neváhajte komentovať dole v diskusii alebo mi napíšte na e-mailovú adresu roman (zavináč) zapiskycestovatela (bodka) sk 🙂

Máš otázku alebo mi chceš niečo odkázať? Nech sa páči :)

Návrat hore