8 novoročných predsavzatí

Pred rokom 1.januára 2015 som si založil tento cestovateľský blog s cieľom písať si sem zápisky z mojich ciest. Do dnešného dňa som sem pridal iba tri, aj to nekompletné články. A keďže už tu máme pár dní rok 2016 rozhodol som sa spísať si sem niekoľko mojich novoročných predsavzatí. Konkrétne ich je osem, pretože to je moje šťastné číslo 🙂 To, že ich zverejním na blogu ma dúfam motivuje, aby som ich všetky aj splnil a neboli to iba prázdne slová. Takže poďme na to.

Jedna. Budem na blog prispievať minimálne jeden príspevok za mesiac.

Nie je to veľa ale v porovnaní s mojou doterajšou periodicitou pridávania príspevkov to bude výrazný vzostup. Dokonca niekoľko príspevkov mám už rozpísaných ale stále nedokončených. Melbourne, Filipíny, začiatky na Novom Zélande… Na to všetko sa môžete v najbližšej dobe tešiť. Neskôr potom aj Srí Lanka samozrejme.

Ono to písanie totiž nie je až také jednoduché ako som si predstavoval. Teda aspoň pre mňa. Takmer každú vetu niekoľko krát preformulujem, upravím, skrátim, spojím s predchádzajúcou a podobne. Plus samotný článok bez fotiek sa mi zdá nudný, takže ku každému článku musím povyberať a upraviť desiatky fotiek spomedzi tých stoviek, ktoré som nafotil. A to trvá niekedy ešte dlhšie ako samotné písanie.

Takže budem musieť celkovo zlepšiť moje blogerské schopnosti 🙂

Dva. Splním si aspoň jeden z mojich cestovateľských snov.

Znie to možno zvláštne, keďže som na Novom Zélande ale tu môj zoznam rozhodne nekončí. Island, Serengeti, Stredná Ázia, Škandinávia, Bolívia, okolo Austrálie, Škótsko, Slovensko, Kalimantan, Kuba, Peru, Južná Kórea… Je toho dosť a ešte viac. Môžete si zatiaľ tipnúť, čo bude ďalšie 🙂

Tri. Budem vyhľadávať nové a netradičné zážitky.

Proste ak sa dozviete o niečom, čo naozaj stojí za vyskúšanie, nech sa to nachádza hocikde na svete, dajte mi vedieť. Ja to vyskúšam! 😀 Chôdza po uhlíkoch, brave men’s bridge, paragliding, bungee… Čokoľvek. A na jedno zo spomenutých sa chystám už zajtra!

Štyri. Ráno vstanem aby som zažil východ Slnka. Aspoň raz 🙂

Priznajte sa, koľko východov Slnka ste v živote zažili? Ja, ak si dobre spomínam, tak asi ani jeden. Také, ktoré som videl cestou do práce nepočítam. Myslím také, na ktoré si privstanete a ktoré sledujete bez jediného slova v rannej zime a v duchu si nadávate, že ste si mohli pozrieť radšej západ ale spolu s vychádzajúcim Slnkom a jeho prvými hrejivými lúčmi dopadajúcimi na vaše uzimené telo si v sekunde uvedomíte, že to naozaj stálo za to.

Teda to je aspoň taká moja predstava, snáď realita nebude iná a ak áno, tak dúfam, že iba lepšia.

Päť. Opäť sa vrátim k zdravému stravovaniu.

Vo februári 2014 som zmenil štýl môjho stravovania a dokonca som aj tri mesiace cvičil. S cvičením som tak dlho nevydržal ale zdravé stravovanie mi vydržalo v podstate až do môjho odletu zo Slovenska v septembri 2015. Počas mesačného cestovania bolo ale prakticky nemožné, aby som sa dokázal vyhýbať všetkým tým nezdravým pokušeniam a celé sa to umocnilo po príchode na Nový Zéland, kde sú potraviny omnoho drahšie ako u nás a najmä tie zdravé. Zelenina, mäso, orechy, syry… Niečo je drahšie dvojnásobne, niečo menej a niektoré veci ako napríklad orechy, ktoré som si doma kupoval po kilách, sú tu drahšie aj trojnásobne!

Problém je aj v tom, že tu bývam v kempe, kde je jedna kuchyňa pre desiatky ľudí, takže niekedy je problém sa sem vôbec dostať a uvariť niečo zložitejšie. Začal som si teda kupovať rôzne polotovary alebo konzervy, vrátil som sa k chlebu, respektíve k toastom, ktoré tu jem takmer každodenne.

Ale s tým už je koniec. Aspoň v rámci možností sa pokúsim opäť vrátiť k zdravému stravovaniu, takže už žiadne pečivo a žiadne polotovary. Bude to náročné, teda najmä finančne, ale zdravie máme iba jedno, takže let’s do it! Od utorka sa sťahujem k jednej slovensko-zélandskej rodine do podnájmu, takže na kuchyňu už nebudem musieť čakať a budem tak môcť rozvíjať aj môj kulinársky talent 😀

Šesť. Prejdem na bicykli 1000km.

Za rok samozrejme, nie naraz 😀 Pre niekoho je to relatívne málo, pre mňa relatívne veľa. Bicykel som si kúpil na konci leta 2013 kedy som do konca roka prešiel okolo 280km, v roku 2014 to bolo 770km a v roku 2015 iba 460km. Takže cieľ 1000 kilometrov za rok bude pre mňa rozhodne vysoko ale nebude nesplniteľný.

Zatiaľ mi chýba ale jedna podstatná vec, ktorou je bicykel 🙂 To už sa ale chystám v blízkej dobe zmeniť, takže dúfam, že prvé kilometre začnem ukrajovať už čoskoro.

Sedem.

Momentálne ma ďalšie predsavzatie nenapadá, takže jedno miesto si ušetrím do budúcna a doplním ho neskôr. Alebo ho nechám tajné, nemusíte predsa všetko vedieť 😀

Osem. Naučím sa po anglicky.

Poďme spolu trochu počítať. Päť rokov na základnej škole. Štyri roky na strednej škole. Pol roka na výške, tri roky vo firme s anglicky hovoriacim šéfom a pár mesiacov vo svete. To je X rokov učenia sa angličtiny a stále s ňou mám problém. Áno, dohovorím sa ale stále je to len na nejakej mierne pokročilej úrovni. Buď je neschopné naše školstvo alebo ja. Takže tento rok budem musieť dokázať, že to nie som ja 🙂 Cieľom teda je, aby som na konci roka 2016 napísal na blog jeden príspevok v angličtine.

A aké sú vaše novoročné predsavzatia?

Diskusia